Příslovečnou sekyru, ve výši 160 milionů korun do hospodaření městské části Praha 12, zasekl její starosta Mgr. Jan Adamec z České pirátské strany. Zda se z jeho strany jednalo o obyčejnou lidskou hloupost či zlý úmysl msty vůči svým předpokládaným nástupcům, ví asi jen on sám. Jeho jednání je absolutně nepochopitelné a neomluvitelné. I když je pravdou, že za těch 160 milionů, co bude muset Praha 12, potažmo Hlavní město Praha, zaplatit společnosti Trigema, nese odpovědnost více lidí. Evoluci této celé kauzy si můžete přečíst v minulých článcích. Je to sice delší a náročnější četba, ale stojí za to.
Ve zkratce jde o to, že radnice Prahy 12 ovládaná piráty, dělala a stále dělá developerské společnosti Trigema, respektive její dceřiné firmě, naprosto nesmyslné obstrukce a komplikace v realizaci jejího záměru výstavby bytového domu s obchodním parterem, na místě dožilého a dnes již zbořeného bývalého obchodního centra v ulici Vosátkova na pražském Kamýku.
Místní radnici vůbec nezajímá názor Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR), či dle stavebního zákona závazné stanovisko orgánu územní plánování, vydané odborem územního rozvoje Magistrátu hlavního města Prahy, že záměr je v souladu s platným územní plánem a nic nebrání jeho realizaci. Pro členy pirátské strany ve vedení radnice, jmenovitě pana starostu Jana Adamce, místostarostku pro územní rozvoj Evu Tylovou a radního „pro vše“ Jiřího Brůžka, jsou nejdůležitější hlasy okolních obyvatel, kterým „s úsměvem na tváři“ tvrdí, že oni výstavbě zabrání. Proto přes nastrčený spolek tzv. „místních občanů“, řízený vysloužilou učitelkou, vedou proti developerské firmě kampaň. Této kampani zároveň ze svých pozic na radnici „naslouchají a podporují ji“.
Z pohledu politického marketingu jde o celkem účinnou strategii, jak na svoji stranu přitáhnout nejen staromilce, ale i sílící progresivistické levicové proudy s čím dál tím více prosazovanou ideologií tzv. „nerůstu“. Prostě se spokojme s tím, co dosud máme, v případě bytů a obytných budov obecně, a už hlavně nestavme další. Řešením má být „demokratizace vlastnictví“ a „spravedlivé přerozdělení dle aktuálních potřeb“. To už jsme v nedávné historii zažili. A historie se ráda opakuje.
Jelikož chování radnice, zejména paní místostarostky Tylové, zdatně sekundované panem starostou Adamcem, přesahovalo jakoukoliv únosnou mez, zaslala společnost Trigema na radnici předžalobní výzvu, kde byly vzneseny požadavky na zanechání protiprávního jednání proti firmě a jejímu majiteli, spolu s upozorněním na to, že případně budou následovat žaloby, včetně té na náhradu škody ve výši 160 milionů korun. Místní politické vedení to pochopilo přesně obráceně. Útoky proti společnosti a jejímu majiteli se naopak začaly stupňovat.
Trigema žaloby skutečně podala. Ostatně i na zastupitelstvu hlavního města Prahy zaznělo, že v případě účasti paní Tylové v radě, jim asi nic jiného nezbývá.
Ve věci žaloby na náhradu škody bylo řízení zahájeno 29. 3. 2022 u Obvodního soudu pro Prahu 4, pod spisovou značkou 28 C 102/2022. Dále cituji ze spisu:
„V dané věci soud vydal dne 29. 4. 2022 usnesení ve smyslu ust. § 114b o.s.ř., které bylo žalované spolu se žalobou doručeno dne 2. 5. 2022 do datové schránky. Tímto usnesením soud žalované uložil, aby se ve věci ve lhůtě do 30 dnů písemně vyjádřila, a aby v případě, že nárok uplatněný v žalobě zcela neuzná, ve vyjádření vylíčila rozhodující skutečnosti, na nichž staví svoji obranu, a k vyjádření připojila listinné důkazy, jichž se dovolává, popřípadě označila důkazy k prokázání svých tvrzení. Soud žalovanou v citovaném usnesení taktéž poučil, že jestliže se bez vážného důvodu na výzvu soudu včas nevyjádří a ani ve stanovené lhůtě soudu nesdělí, jaký vážný důvod jí v tom brání, má se za to, že nárok, který je proti ní žalobou uplatňován, UZNÁVÁ.“
Soudcovská procesní lhůta skončila 1. 6. 2022 a z městské části Praha 12 nepřišla ani řádka. Prostě žádná reakce.
Tím došlo ke vzniku fikce uznání žalobního nároku.
Následující den 2. 6. 2022 byla Obvodnímu soudu pro Prahu 4 doručena žádost Prahy 12, kde je uznáno, že nedodrželi soudcovskou procesní lhůtu a současně bylo požadováno prominutí zmeškání této lhůty.
Jako hlavní důvody zmeškání lhůty Praha 12 uváděla, že se s žalobou i návrhem na vyjádření k žalobě musí seznámit vedení městské části Praha 12, které na to potřebuje dostatek času. Jako další důvod byl uveden personální podstav na právním oddělení.
Z devíti radních je šest vysokoškoláků, dva středoškoláci a jeden pomocný kuchař. Lze předpokládat, že většina z nich je plně gramotná a tudíž je schopna minimálně pochopit obsah žaloby, kterou měli od 4. 5. 2022 prokazatelně k dispozici. Navíc si 6. 5. 2022 někdo ze zaměstnanců ÚMČ Praha 12 zbytek spisu na Obvodním soudu pro Prahu 4 prohlédl a určitě zkopíroval.
Co tam další tři týdny dělali, je velkou záhadou. Nejsou schopni se na tom ujednotit a nemají valnou chuť se na toto téma vůbec bavit. Není se čemu divit. Zatnout svojí nečinností či snad zlým úmyslem „sekyru“ v možné konečné výši 160 milionů korun, to je politický pomník, kterým se nikdo moc chlubit nechce. „Argumenty“ typu, že nevěděli, jak se počítá 30 dní, či, že na Facebooku se o kauze píše něco jiného, než je v žalobě, bychom spíše očekávali v „chráněné dílně“ a ne od místní samosprávy.
Otázkou také je, proč vedoucí odboru kanceláře starosty, a zároveň právník, pověřený touto kauzou, nepodal Obvodnímu soudu pro Prahu 4 včas žádost o prodloužení soudcovské procesní lhůty. Místo toho v žádosti o prominutí zmeškání, tvrdí, že nemá dost lidí. To Obvodní soud pro Prahu 4, dle jejich usnesení z 25. 7. 2022 nezajímá, stejně to nebude zajímat Městský soud v Praze, kam 3. 8. 2022, dle veřejných údajů ze serveru „Infosoud“, podali odvolání proti zamítnutí prominutí zmeškání lhůty. A už vůbec to nebude zajímat Nejvyšší soud, pokud Praha 12 podá dovolání. U institucí, kam Praha 12 spadá, se zmeškání soudcovských procesních lhůt vůbec nepromíjí. Ono se obecně promíjí jen v opravdu výjimečných a odůvodnitelných případech. Což tento vskutku není a pan starosta to od právníků samozřejmě ví.
Za celou dobu běhu soudcovské lhůty mohla Praha 12 předat celou záležitost jedné z advokátních kanceláří, které má zasmluvněné, a na jejichž služby mají v letošním rozpočtu k dispozici více než tři miliony korun. Dotyčný vedoucí to měl údajně panu starostovi navrhnout, ale ten to zamítl. Zda je to pravda, či už „jeden na druhého“ na sebe hází odpovědnost za tento neskutečný malér, bude muset posoudit vyšetřovatel hospodářské kriminálky, kterému to pro podezření z § 220 a § 221 trestního zákona (porušení povinnosti při správě cizího majetku) skončí „na stole“.
Smyslem odvolání není zvrátit promeškání lhůty a vznik fikce uznání žalobního nároku, ale celou kauzu tutlat, co nejdéle to jen půjde, aby průšvih za 160 milionů hlavně nepraskl před volbami.
Opravdu zarážející na celé záležitosti je, že o skutečnosti promeškání lhůty a vzniku fikce uznání žalobního nároku se členové rady za ODS a TOP 09 dozvěděli až ode mě, krátce před vznikem tohoto článku. Jejich pirátští kolegové ale i vedoucí odboru a paní tajemnice jim to vůbec nechtěli sdělit.
Hodně to vypovídá o fungování vedení radnice, kde nevládne zrovna přátelská a konstruktivní atmosféra spolupráce. Lidsky rozumím přístupu radních za ODS a TOP 09 k této kauze a žalobám, že to způsobili piráti, zejména starosta Adamec, místostarostka Tylová a radní Brůžek. Ti svým naprosto hulvátským chováním, obstrukcemi na hraně zákona a různými útoky donutili velkou developerskou a stavební firmu a jejího majitele, aby se soudně bránil, domáhal se svých práv, když to nebylo možné dojednat jinak. Tak nechť si záležitost vypořádají sami.
Co naopak vůbec nechápu je, že po zkušenostech s výsledky práce a „tvorby“ místních pirátů, jako je třeba absolutně nepovedená rekonstrukce Sofijského náměstí se zrušenou kolaudací, černá stavba dřevěného „chodníku“ s absurdní cenovkou a tak dále, nechali zbývající radní tuto kauzu čistě na nich. A teď je velké divení, jak to vlastně dopadlo. Přímý podíl na tragédii pro Prahu 12 a její rozpočet, sice radní za ODS a TOP 09 nemají, ale i tak svůj díl odpovědnosti nesou. Stačilo se včas zeptat, co se v kauze děje.
Malé světlo na konci tunelu však je. Tím je jednání nově zvolených členů vedení místní radnice a magistrátu s firmou Trigema, aby neuplatňovala celou částku. Zatím je jasné, že Praha 12 bude muset zaplatit aktuálně žalovanou částku. O zbytku se dá snad jednat, i když to bude složité. Kdo by nakonec odolal pokušení vzít si 160 milionů, když vám je protistrana naservíruje na stříbrném podnose. Jakou strategii jednání Trigema a její majitel nakonec zvolí, ví zatím jen oni sami.
Jedno je však jisté. Nepřekonatelnou podmínkou pro jednání bude nepřítomnost Adamce, Brůžka a Tylové při rozhodování. Nechci nikoho nabádat k tomu, koho volit v blízkých volbách. Ale je zde 160 milionů důvodů proč nevolit piráty.